29 Ekim 2016 Cumhuriyet Bayramı Resepsiyon Konuşması

Namık Güner Erpul 31.10.2016
Sayın Sağlık Bakanı Anvar Alimov, Sodik Safayev ve Dilyar Hakimov

Değerli meslektaşlarım,

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Sevgili Özbek Kardeşlerimiz,

Selamunaleykum,

Cumhuriyet Bayramı resepsiyonumuza hoş geldiniz. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93. Yıldönümünü dost ve kardeşlerimizle kutlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yılda Cumhuriyet Bayramı konuşmamı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajını okuyarak başlıyorum.

Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümüdür.

Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlıkla zaferle taçlandırmıştır.

Bu büyük zaferin ardından, 29 Ekim 1923’te, “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyetini kurduk.

Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün zor şartlarında elde edilmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmiş, bilhassa son dönemdeki atılımlar sayesinde, bugün dünyanın yükselen güçleri arasında yer almayı başarmış bir devlettir.

Büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, temel insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.

En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir.

Milletimiz, yeni işgal girişimlerine karşı da, İstiklal Harbindeki kararlılıkla mücadele edeceğini, o gece tüm dünyaya göstermiştir.

FETÖ mensubu hainlerin silahlarına göğsünü siper ederek, özgürlüğüne, demokrasisine, hükümetine ve devletine sahip çıkan milletimizin azmi, Cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne hasrettiğimiz 2023 hedeflerimize ulaşma konusundaki en büyük güvencemizdir.

Bu büyük devletin ve bu kahraman milletin Cumhurbaşkanı olmaktan şeref duyuyorum.

Dünyanın neresinde olursa olsun, tüm vatandaşlarımızın ve dostlarımızın da, milletimizin 15 Temmuz’da yazdığı destandan gurur duyduklarına inanıyorum.

Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümüne, hem bir darbe girişimi, hem bir terör saldırısı, hem de bir işgal teşebbüsü olan böyle büyük bir badireyi atlamış olarak ulaşmış bulunuyoruz.

Şundan tüm vatandaşlarım ve dostlarımız emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlü, daha dirayetli, daha kararlı bir ülkedir.

Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklalimize, geleceğimize kast eden hiçbir saldırı başarılı olamayacaktır.

Hedeflerimize ulaşmamızın önüne, ne terör örgütleri, ne de onları kullananlar geçebileceklerdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını gönülden tebrik ediyorum.

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bize vatan kılmak için fedakârlıkla mücadele eden tüm gazilerimizi, bu uğurda canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum.

Ecdadımızın emanetine sahip çıkan kahraman milletimize ve bize dualarıyla destek olan tüm dostlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Recep Tayyip ERDOĞAN
CumhurbaşkanıDeğerli Konuklar,

İçinde bulunduğumuz 2016 Türkiye gibi kardeş Özbekistan içinde acı tatlı birçok gelişmenin yaşandığı yıl oldu. Öncelikle vefatıyla Türkiye’yi de yasa boğan Özbekistan’ın kurucusu aksakalımız İslam Karimov’a Allahtan rahmet, ailesine sabır ve Özbek halkına başsağlığı diliyoruz. Öte yandan bağımsızlığını 1991 gibi kısa bir süre önce ilan etmiş olmasına rağmen süratle gelişerek uluslararası camianın saygın bir üyesi haline gelmesi ve bu yıl 25. Bağımsızlık yıldönümünü kutlamakta olmasından büyük mutluluk duyduğumuz Özbekistan’ın önümüzdeki dönemde de bu gelişme ve büyümeyi sürdürerek gerek bölgesinde gerek uluslararası alanda en önemli aktörlerden birisi haline geleceğine inanıyor ve bu çerçevede Türkiye’nın işbirliğine ve herşeyini kardeş Özbekistan ile paylaşmaya hazır olduğunu belirtmek istiyorum.

Bayanlar ve Baylar

Kısa bir süre sonra görev süremin dolması nedeniyle Özbekistan’dan ayrılacağız. Görev süremiz boyunca bana ve eşim Necla’ya gösterilen misafirperverlik için başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere tüm Özbek kurumlarına, yine gösterdikleri sevgi, yardım ve samimi ilgi için Özbek kardeşlerimize minnet ve teşekkürlerimizi sunmak istiyorum.

Bu fırsattan istifadeyle Özbekistan da yaşayan işadamlarımıza, vatandaşlarımıza ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine sağladıkları destek için teşekkür ediyor ve yeni dönemde süratle büyüyecek Özbekistan’a yeni yatırımlar yapmalarını beklediğimi özellikle vurgulamak istiyorum.

Ayrıca bu güzel gecenin ve resepsiyonun hazırlanmasında emeği geçen, katkıda bulunan tüm arkadaşlarıma, vatandaşlarımıza ve Türk Hava Yolları ve UTBANK’a teşekkür ediyorum.
Bu vesileyle kadehimi liderlerimiz ve halklarımızın esenliği, mutluluğu ve refahı ile resepsiyonumuza katılan tüm dostlarımızın sağlığı için kaldırıyorum.

dushanba - juma

09:00 - 12.30 / 13:30 - 18.00

Telefonla bilgi talepleri 14.00-17:00 saatleri arasında yanıtlanmaktadır.
01.01.2014
08.03.2014
21.03.2014
09.05.2014
28.07.2014 30.07.2014
01.09.2014
01.10.2014
04.10.2014 07.10.2014
29.10.2014
08.12.2014