Türk-Özbek Dostluk Konseri konuşması

Ahmet Başar Şen 31.10.2017

Değerli konuklar,

Kordiplomatiğin seçkin temsilcileri,

Sevgili Taşkentliler, sanat dostları,

TürkiyeCumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıldönümünü coşku ve kıvançla kutluyoruz. Enbüyük bayramımız vesilesiyle düzenlediğimiz bu güzel dostluk gecesindesevincimizi bizimle paylaştığınız için şükranlarımı sunuyorum. Türk-ÖzbekDostluk Konserimize hoşgeldiniz!

DeğerliMisafirler,

Savaşlarda yanmış-yıkılmışbir memlekette, 13 milyonluk bir halk tarafından, büyük badireler atlatılarak imkansızlıklariçinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti, bugün modern bir devlete dönüşmüş, 80milyona ulaşan genç ve eğitimli nüfusu, rekabetçi işgücü, dinamik özel sektörü,gelişmiş yüksek teknolojik altyapısıyla büyük kalkınma atılımlarını başarıylahayata geçirebilmiş, dünyanın 16. büyük ekonomisi haline gelmiştir.

TürkiyeCumhuriyeti bugün bölgesinde bir yıldız gibi parlamakta, ekonomik, siyasi,askeri, insani ve demokratik gelişme bakımından en ileri düzeylere ulaşma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerlemektedir. Türkiye, tüm dünyadagerçekleştirmekte olduğu insani yardım çalışmalarıyla da takdir toplamaktadır.


3 milyondan fazla Suriyeli, yarım milyona yakın Iraklı ile Türkiye dünya
çapında en fazla sığınmacıyı barındıran Türkiye milli gelirine oranla en fazlayardım veren ülkedir.

Değerli Dostlar,

Bu sene aynızamanda kardeş Özbekistan’ın müstakilliginin 26. yılını kutladık.Çeyrek asırlık yapılanmasını bitiren, bağımsızlık veuluslararası itibarını pekiştiren, Orta Asya’nın en çok nüfusuna sahipÖzbekistan, sağladığı imkanlar, dinamik nüfus, köklü devlet
geleneği, zengin kültürü, istikrarlı yönetimi ve gelişmiş ekonomisi ilebüyük gelecek vaat eden bir ülkedir

Ortak medeniyetinmensubu olan, ortak tarih, dil, ve din kökenlerine
sahip
Türk ve Özbek halkları gönül bağlarını ve samimi kardeşlik
hislerini tarih boyunca muhafaza etmişler; iki halk birbirlerini tarihin her
döneminde mümkün olabildiğince desteklemiştir. Biz çeşitli nedenlerle
birbirinden yüzyıllar önce ayrılmış, ayrı coğrafyalarda yaşamış, ama yüzyıllarboyunca birbirini özlemiş iki kardeş halkın evlatlarıyız. Allah bir daha bizleriayrımasın, birbirimizi özlemeye mecbur kılmasın!

Bu tarih ve kaderbirliği nedeniyledir ki, Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur.Türkiye Özbekistan’ın bağımsızlığının tahkimine yönelik adımları gönüldendesteklemiş, Türk devlet kurumları ve işadamları müstakil Özbekistan’ınkalkınmasına ellerinden geldiğince katkıda bulunmuşlardır.

İki kardeş halk vekardeş devlet bugün de birbirleriyle dayanışma içindedir. Özbekistan yönetimininbaşlattığı reform hareketinin başarısı bizleri mutlu edecek, hepimizin kazançhanesine yazılacaktır. Bunun için Türkiye Özbekistan’ınkalkınma çabalarını içtenlikle desteklemektedir.

Halklarımızve kardeş devletlerimiz, eşitlik ve karşılıklı fayda temelinde çok daha büyükpotansiyele sahip, ortak başarılara namzettir.
Cumhurbaşkanlarımızın geçen yılKasım ayında Semerkant’taki görüşmeleriyle başlayan yeni dönem CumhurbaşkanıSayın Mirziyoyev’in Türkiye’ye geçen hafta gerçekleştirdiği son derece başarılı devlet ziyaretiyle taçlanmıştır.

Ziyaret sırasında,Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sayın Şavkat Mirziyoyev’inhuzurlarında imzalanan yirmiden fazla anlaşma bu yeni dönemin hukukialtyapısının ilk temel taşlarıdır. Önümüzdeki dönemde bu anlaşmaların yürürlüğe
girmesi, Türk vatandaşlarına uygulanan vize rejiminin basitleştirilmesi, yüzdeyüz Türk sermayesiyle faaliyet gösterecek “Ziraat Bank-Özbekistan”ın faaliyetegeçmesi, İstanbul-Semerkant uçak seferlerinin başlatılması ve Tercihli TicaretAnlaşması müzakerelerinin tamamlanması ile bayrak yarışının diğer merhalelerineulaşılacaktır.

DeğerliMisafirler,

Bu akşam Türk halkdans sanatını dünyanın birçok ülkesinde başarıyla temsil eden TürkiyeCumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu ve halkmüziği sanatçılarımız ile meşhur SABO Milli Raqs Grubunu Taşkent’deaynı sahnede buluşturmanın heyecanını duyuyoruz.

Türk sanatçılarıkoşarak geldikleri atavatanlarındaki etkinliklere ayrı bir coşkuylakatılıyorlar. Sizlerin yüzlerinizde de aynı özlemi, muhabbeti görüyorum.

Bu gece kardeş halklarımızınkültürel zenginliklerinin, birbirine ne kadar yakın ve uyumluolduğuna, mutluluklarımızı ve tasalarımızı aynı renk, ses ve heveslerleyaşayıpyaşattığımıza bir kez daha şahit olacağız.

Bu geceye göstediğinizyoğun ilgi Taşkent’te bu akşamkine benzer etkinlikleri ve daha bir çok alandakidiğer kültürel faaliyetleri organize edecek bir Türk kültür merkezinin,Türkiye’de de Özbekistan’ın kültürel etkinliklerini organize edecek birÖzbekistan kültür merkezinin açılmasında ne kadar geç kaldığımızı gösteriyor. İnşallahen kısa zamanda bu eksikliği gidererek, kültürel ilişkilerimize süreklilikkazandırmak adına somut adımlar atabileceğimizi umuyorum.

Etkinliğimizekatkıda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına, Özbekistan Hükümetineve çeşitli Bakanlıklarına, Şehir Hakimliğine, emeği geçen herkesehuzurlarınızda teşekkür ediyorum.

Bu duygu vedüşüncelerle, bugün, Cumhuriyetimizin kurucuları olan Gazi Mustafa KemalAtatürk ile silah arkadaşlarını; vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğüuğrunda canlarını feda eden tüm aziz şehitlerimizi; Türk vatanının ve Türkmilletinin ebediyen var oluşu için her şeylerini ortaya koyan kahramangazilerimizi derin minnet duygularımızla ve rahmet niyazlarımızla anıyor,hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

Sözlerime sonvermeden önce, hepinizin Cumhuriyet Bayramı’nı en iyi dileklerimle kutluyor,Bayramımızı hak ettiğince kutlayabilmemize katkıda bulunan tüm işadamlarımızahuzurlarınızda bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Bayram coşkumuzu bizimlepaylaştığınız için tüm misafirlerimize içten teşekkürlerimi ifade etmekistiyorum.

Böyle bir ülke daim var olsun,

Böyle bir ülke halka yar olsun,

Sağ salim olsun arkadaşlar,

Sağ salim olsun dostların tümü,

Vatan daim sağ olsun,

Böyle kalsın bütün bir cihan.

Yaşasın Türkiye Özbekistan
dostluğu ve kardeşliği.


dushanba - juma

09:00 - 12.30 / 13:30 - 18.00

Telefonla bilgi talepleri 14.00-17:00 saatleri arasında yanıtlanmaktadır.
01.01.2014
08.03.2014
21.03.2014
09.05.2014
28.07.2014 30.07.2014
01.09.2014
01.10.2014
04.10.2014 07.10.2014
29.10.2014
08.12.2014